Jesteś tutaj:

Aktualności

"Aktywny rolnik"

Dodano: 03 październik 2013 godz. 14:32


Bruksela zaproponowała i forsuje teraz w europejskich stolicach definicję aktywnego rolnika. Zgodnie z nią jest to osoba, która otrzymuje ponad 5 tysięcy euro dopłat bezpośrednich. Jednocześnie nie może to być mniej niż 5% jego przychodów uzyskiwanych z innych źródeł. Kto się w taką definicję „nie łapie” traci dopłaty. Z punktu widzenia polskich rolników to żaden problem, bo spełniają je praktycznie wszyscy. – Bo gdy założymy, że ktoś otrzymał 5 tysięcy euro dopłat bezpośrednich, to żeby je stracić musiałby jeszcze zarobić 100 tysięcy euro z działalności pozarolniczej – tłumaczy Marek Zagórski prezes Europejskiej Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej.

Ułatwianie startu młodym rolnikom - uwagi

Dodano: 30 wrzesień 2013 godz. 09:58


Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowane zostały uwagi dotyczące rozporządzenia MRiRW z dnia 17 października 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie zniesienia obowiązku uzyskania zgody ARiMR przez beneficjentów zwiększających powierzchnię gospodarstwa lub obsadę inwentarza żywego.

Podatek rolny w 2014 r. - zasady obliczania

Dodano: 26 wrzesień 2013 godz. 11:15


Od roku 2014 zmienią się zasady obliczania podatku rolnego. Przy jego obliczaniu będzie brana pod uwagę średnia ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Dodano: 20 wrzesień 2013 godz. 14:42


W związku z przeprowadzanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi konsultacjami społecznymi „projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020)” Krajowa Rada Izb Rolniczych przyjęła stanowisko dotyczące projektu w/w dokumentu, a następnie przekazała je resortowi rolnictwa.

Treść stanowiska dostępna poniżej.

Konkurs "Przyjazna wieś"

Dodano: 20 wrzesień 2013 godz. 13:13


Zapraszamy do wzięcia udziału w piątej edycji konkursu „Przyjazna wieś”, którego celem jest wybranie najlepszych projektów w zakresie infrastruktury zrealizowanych przy wsparciu środków Unii Europejskiej na obszarach wiejskich od 1 maja 2004 r.

Ubój zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią

Dodano: 18 wrzesień 2013 godz. 11:05

Do Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej przesłana została z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do wiadomości i wykorzystania ulotka informacyjna skierowana do rolników pt.: „Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią ", opracowana przez Departament Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zaakceptowana przez Pana Tadeusza Nalewajka, Podsekretarza Stanu w MRiRW.

XV Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2013

Dodano: 18 wrzesień 2013 godz. 09:42
Tegoroczna XV edycja Wystawy AGRO SHOW odbędzie się tradycyjnie w Bednarach w gminie Pobiedziska k/ Poznania w dniach 20-23 września 2013 roku.

Dopłaty za rok 2013

Dodano: 13 wrzesień 2013 godz. 10:48
Kraje członkowskie jednomyślnie zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej przy przyspieszyć wypłatę do 50 proc. dopłat bezpośrednich dla rolników - poinformowała w środę KE. Środki te rolnicy będą mogli otrzymać już w październiku zamiast w grudniu.

AGRO POMERANIA 2013

Dodano: 11 wrzesień 2013 godz. 10:12
W dniach 6-8 września odbyły się XXVI Targi Rolne „AGRO POMERANIA 2013”. Jak co roku Zachodniopomorska Izba Rolnicza miała w Barzkowicach swoje stoisko wystawiennicze, które odwiedzane było przez rolników i nie tylko. Odwiedzający stoisko otrzymywali różnego rodzaju broszurki i gazety dotyczące rolnictwa oraz gadżety.

Emerytury rolnicze a zaprzestanie działalności

Dodano: 10 wrzesień 2013 godz. 12:59
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekazanie gospodarstwa rolnego jest warunkiem wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej, okresowej emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy oraz jednym z warunków przyznania prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej.

Wyszukaj w serwisie

Przydatne linki

 • Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
 • SMSR - System Monitoringu Suszy Rolniczej
 • Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
 • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Internetowa Giełda Rolna i Towarowa
 • Portal producentów żywca wołowego
 • Giełda Rolna Agrotrader
 • Inspekcja Jakości Handowej Artykułów Rolno-Spożywczych
 • Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe

Archiwalne serwisy ZIR