Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50557 Library:50647 in /home/zir/public_html/include/class.mysql.php on line 56

Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50557 Library:50647 in /home/zir/public_html/include/class.mysql.php on line 56
Zachodniopomorska Izba Rolnicza - Aktualności
Jesteś tutaj:

Aktualności

Konkurs fotograficzny "Nie czekaj, zwierzęta sąsiada już tu są"

Dodano: 18 wrzesień 2020 godz. 15:13
Konkurs fotograficzny
Konkurs ma na celu promocję korzystania z Portalu IRZplus oraz zachęcenie, beneficjentów, którzy do tej pory nie użytkowali Portalu do skorzystania z niego. Konkursu skierowany jest dla dotychczasowych i nowych użytkowników Portalu IRZplus. Zasady są proste, wystarczy zalogować się do portalu IRZplus, złożyć zgłoszenie i przesłać zdjęcie zwierzęcia, które zostało zarejestrowane.

Na autorów najbardziej kreatywnych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody (I miejsce – tablet, II miejsce – aparat fotograficzny, III – hamak-siedzisko). Konkurs trwa do 30 października 2020 r.

Informacja o konkursie znajduje się na profilu społecznościowym Facebook na stronie https://www.facebook.com/ZachodniopomorskiARiMR/posts/2458877617738291 oraz na stronie www.arimr.gov.pl (link: https://bit.ly/3ix0Uks ).

źródło: arimr

Uwagi KRIR do projektu ustawy o ochronie zwierząt

Dodano: 18 wrzesień 2020 godz. 15:09
Uwagi KRIR do projektu ustawy o ochronie zwierząt
W dniu 17 września 2020 r., samorząd rolniczy zgłosił uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, w kótrym wyrażono zdecydowany sprzeciw wobec zaproponowanych zmian grupy posłów na Sejm RP Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy ukierunkowane na szeroko pojęty humanitaryzm w znaczący sposób uderzą w polski sektor rolno-spożywczy. W obawie przed gwałtownym zachwianiem, m.in. na rynku wołowiny i drobiu, oraz konsekwencjami spowodowanymi wprowadzeniem zakazu prowadzenia hodowli zwierząt futerkowych, stanowczo protestujemy przed wprowadzeniem w życie zaproponowanych zmian.

Przedmiotowy projekt zawiera zapisy, które uderzają w rolnictwo a szczególnie w sektor wołowiny. Dodanie do art.34 ustawy ustępów 2a i 3b zezwala jedynie na ubój bez ogłuszania wyłącznie na rzecz związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na potrzeby wyłącznie ich członków. Takie brzmienie ustawy spowoduje likwidację polskiego eksportu mięsa wołowego ubijanego zgodnie z wymogami religijnymi co spowoduje dla rolników i ich rodzin utratę rynku o wartości ponad 1,5 mld złotych rocznie. Należy pamiętać, że Polska jest dzisiaj czołowym eksporterem wołowiny w Europie na potrzeby wspólnot religijnych, który wynosi ponad 1, 57 mld euro i odpowiada za 5% polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. Wprowadzone ograniczenia uderzą w małe rodzinne gospodarstwa hodujące bydło, które było alternatywą na przebranżowienie się z utrzymywania trzody chlewnej w związku wystąpieniem asf w Polsce.

Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego w Polsce na eksport uderza również w branżę drobiarską, dumy polskiego przemysłu rolno-spożywczego, którego eksport na rynki religijne wynosi ponad 40%. Dla polskiego przemysłu drobiarskiego będzie oznaczało zerwanie wielu kontraktów, a właściciele ferm będą mieli poważne trudności wobec utraty dostępu do niektórych rynków.

Jesteśmy przeciwni wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Rynek futrzarski, który stanowi około 7% wartości całego eksportu produktów leśnictwa, rolnictwa i rybactwa, przynosi ok. 600 milionów złotych wpływów do budżetu państwa. Poza tym zapewnia pracę i dochód dla 60 tys. osób. W interesie hodowców jest zapewnienie zwierzętom właściwego żywienia i odpowiednich warunków utrzymania, bez tego nie mogliby uzyskać wysokiej jakości skór. Dlatego nie mogą oni sobie pozwolić, aby zwierzęta były dręczone i krzywdzone, jak to przedstawiają środowiska dążące do likwidacji tej branży. Fermy zwierząt futerkowych stanowią tańszą i przyjaźniejszą dla środowiska naturalnego formę utylizacji blisko 1,2 mln ton odpadów z zakładów drobiarskich, czy z rybołówstwa. Ich zlikwidowanie wiązałoby się ze wzrostem cen detalicznych drobiu i ryb.

Wprowadzenie zmian w ustawie o ochronie zwierząt znacząco wzmocni pozycję organizacji społecznych. Istnieje wiele obaw, że może to doprowadzić do nadużyć z ich strony przy interpretacji nowych przepisów prawa. W Polsce już istnieją odpowiednie instytucje, takie jak inspekcja weterynaryjna zajmująca się ochroną dobrostanu zwierząt oraz posiadające odpowiednie kadry. Wtargnięcia osób trzecich do gospodarstw może również stanowić duże zagrożenie dla utrzymywanych tam zwierząt, ze względu na brak znajomości przez aktywistów społecznych zasad bioasekuracji.

W sprawie zakazu utrzymywania psów na uwięzi w sposób stały, który miałby obowiązywać od 2020 roku, samorząd rolniczy uważa, że zapewnienie kojca do 20m2 jest wielu przypadkach będzie niemożliwe. W przepisach uwzględniono tylko obowiązki dla właścicieli utrzymujących psy na obszarach wiejskich, przy gospodarstwach lub na posesjach wolnostojących, nic natomiast nie wspomina się o przetrzymywaniu zwierząt w mieszkaniach. Autorzy projektu nie martwią się o los dużych psów myśliwskich, pociągowych, czy pasterskich, które z braku wystarczającej ilości ruchu stają się otyłe, co powoduje u nich często choroby układu krążenia i układu pokarmowego. Zwierzętom zamkniętym w pomieszczeniach z ograniczoną ilością światła słonecznego, często pozostawianych samym sobie na długie godziny, nie jest możliwe zapewnienie warunków niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. W procedowanych projektach nie ma jednak o tym mowy.

Jako samorząd rolniczy opowiadamy się za zwiększaniem dobrostanu zwierząt i polepszaniem ich warunków bytowych. Jednak musi się to odbywać na drodze porozumienia i w drodze dialogu społecznego. Podczas tworzenia projektu nie uwzględniono opinii środowisk związanych z nauką i rolnictwem. Kierowano się emocjami, a nie rzetelną wiedzą dotyczącą warunków produkcji w rolnictwie. W nakreślaniu norm prawnych eliminujących cierpienia zwierząt powinny zostać uwzględnione także opinie środowiska rolniczego, gdyż zbyt radykalne podejście do tego tematu przyczynia się do coraz szerszego ograniczania produkcji zwierzęcej w naszym kraju.

źródło: KRIR

wniosek ZIR do KRIR ws umów kontraktacyjnych

Dodano: 18 wrzesień 2020 godz. 13:58
wniosek ZIR do KRIR ws umów kontraktacyjnych
Zachodniopomorska Izba Rolnicza 20 sierpnia zwróciła się do KRIR z wnioskiem ws wprowadzenia obowiązkowych regulacji w umowach handlowych, kontraktacyjnych pomiędzy rolnikiem a podmiotem skupującym.
Uwaga ZIR została uwzględniona w stanowisku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie, które zostało podjęte na V posiedzeniu KRIR VI kadencji w dniu 9 września 2020r.
Poniżej pismo ZIR i stanowisko KRIR

wniosek ZIR ws OZE

Dodano: 18 wrzesień 2020 godz. 12:49
wniosek ZIR ws OZE
Na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej znak ZIR/DL/2647/2020 z dn. 11.08.2020 r. ws OZE Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi we wnioskowanej sprawie.
W załączeniu pisma.

wniosek ZIR ws obowiązku otrzymania obszarów ekologicznych

Dodano: 18 wrzesień 2020 godz. 12:34
wniosek ZIR ws obowiązku otrzymania obszarów ekologicznych
Na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej (w załączeniu) Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra ws obowiązku utrzymania obszarów ekologicznych (pismo w załączeniu)

Szkolenie na temat hodowli gęsi

Dodano: 17 wrzesień 2020 godz. 14:01
Szkolenie na temat hodowli gęsi
Dnia 16 września br. z inicjatywy Przewodniczącej Rady Powiatowej ZIR w Białogardzie odbyło się szkolenie na temat hodowli gęsi w Gospodarstwie Agroturystycznym „Na skraju lasu”. Współorganizatorem była Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsiny. Przeprowadzone zostało szkolenie na temat hodowli gęsi, połączone z warsztatami kulinarnymi i degustacją potraw z pysznej gęsiny.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy zapoznali obecnych z możliwością pozyskania funduszy w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 przez rolników lub małżonków tych rolników na wykonywanie lub podejmowanie działalności w zakresie przetwarzania i zbywania przetworzonych produktów rolnych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Obecny był również Powiatowy Lekarz Weterynarii pan Marek Kubica, który przedstawił weterynaryjne przepisy prawne związane z bezpieczeństwem żywności. Szkolenie miało na celu promowanie hodowli Polskiej Gęsi oraz tworzenie małych przetwórni w ramach RHD.

Pragniemy podziękować za merytoryczną i fachową wiedzę oraz doznania walorów smakowych wyrobów z polskiej gęsiny przekazanych uczestnikom szkolenia.

Informacja Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Białogardzie

Dodano: 17 wrzesień 2020 godz. 10:24
Informacja Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Białogardzie
Szanowni Państwo,
poniżej zamieszczamy przykładowy wzór informacji dotyczących łańcucha żywnościowego zwierząt kierowanych do uboju – do Państwa informacji i ewentualnego zastosowania.
Dokument ten jest przeznaczony do uzupełnienia przez właściciela zwierząt i dostarczenia do rzeźni nie później niż 24 godziny przed przybyciem zwierząt lub partii zwierząt do rzeźni. Dodatkowo opublikowany jest również wzór informacji dotyczących łańcucha żywnościowego do stosowania jedynie w odniesieniu do zwierząt, z których pozyskuje się mięso znakowane jako „wolne od GMO”.

Oferta pracy

Dodano: 16 wrzesień 2020 godz. 11:43
Oferta pracy
Zachodniopomorska Izba Rolnicza w Szczecinie poszukuje osoby na stanowisko Pracownik Biurowy – Pracownik Obsługi Sekretariatu.

ZAKRES OBOWIĄZKÓW:
• zarządzanie korespondencją przychodzącą i wychodzącą oraz dbanie o
przepływ informacji),
• kompleksowa obsługa sekretariatu,
• nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów wewnątrz firmy,
• odpowiedzialność za prawidłowy stan zaopatrzenia materiałowo-technicznego biura,
• udzielanie informacji telefonicznej o sprawach bieżących,
• przekazywanie informacji dotyczących działań Izby – kontakt z działaczami,
• gospodarowanie drukami i formularzami,
• pomoc w organizacji konkursów i szkoleń,
• współdziałanie z innymi komórkami organizacyjnymi Izby,
• budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

WYMAGANIA:
• wykształcenie - mile widziane wykształcenie wyższe o profilu administracyjnym, rolniczym lub zbliżonym),
• uprawnienia: bardzo dobra obsługa MS Office (program PowerPoint, Excel, Word, Outlook),
• dokładność i skrupulatność,
• dobra organizacja pracy,
• komunikatywność.

MILE WIDZIANE:
• doświadczenie na stanowisku administracyjno-biurowym

OFERUJEMY:
Typ umowy: umowa o pracę na zastępstwo
Wymiar etatu: pełen etat
Zatrudnienie od zaraz: TAK

Osoby zainteresowane powyższą ofertą prosimy o przesłanie CV wraz z listem motywacyjnym na adres: izba@zir.pl lub dostarczyć osobiście do biura Izby: ul. Chmielewskiego 22a/9, 70-028 Szczecin do dnia 18 września 2020r.

Prosimy o dopisanie klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesów rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych tj. Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926, ze zm.)."Informujemy, że Administratorem danych jest Zachodniopomorska Izba Rolnicza w Szczecinie. Dane zbierane są dla potrzeb rekrutacji. Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych w zakresie określonym przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy oraz aktów wykonawczych jest obowiązkowe. Podanie dodatkowych danych osobowych jest dobrowolne.

pismo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws firm skupujących zboże i rzepak

Dodano: 15 wrzesień 2020 godz. 14:52
pismo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws firm skupujących zboże i rzepak
Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie z pismem z UOKiK w sprawie stosowania przez niektóre firmy praktyk, które mogą być uznane za nieuczciwe w rozumieniu ustawy o przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi i przesłanie odpowiedzi na przedstawione w piśmie pytania do 16 września 2020 r. na adres e-mail izba@zir.pl

Posiedzenie Rady Powiatowej Police z dnia 10.09.2020r.

Dodano: 15 wrzesień 2020 godz. 09:41
Posiedzenie Rady Powiatowej Police z dnia 10.09.2020r.
Tematyka spotkania
1) Otwarcie posiedzenia, powitanie gości oraz Członków Rady Powiatowej.
2) Zatwierdzenie porządku obrad z posiedzenia Rady
3) Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady.
4) ING Bank Śląski – kredyt na kupno ziemi oraz inne kredyty.
5) ARiMR
• realizacja wniosków złożonych przez młodych rolników o dopłaty bezpośrednie i do programów w 2020 r. (młody rolnik, modernizacja gospodarstw – sposoby płatności, terminy)
6) KOWR
• wnioski o dzierżawę złożone przez rolników do 08.09.2020r.
• grunty sprzedane rolnikom do 08.09.2020r.
• ile gruntów zaplanowano do wydzierżawienia do końca 2020r.
7) KRUS
• konkursy dla rolników
• sprawy bieżące
8) Wolne wnioski i zapytania.
• informacja z realizacji wniosków z poprzedniego posiedzenia.
• wyjazd studyjny.
9) Zakończenie spotkania.

Rozpoczęła pani Marta Wierzbicka z ING Banku Śląskiego przedstawiając ofertę skierowaną do rolników.

Pani Marta Kobrzyńska-Chudzik z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła realizację wniosków złożonych przez młodych rolników do programu Młody Rolnik oraz modernizację gospodarstw. Poinformowała o nowych naborach, które ruszyć mają na początku przyszłego roku. Zasygnalizowała problem małej ilości programów oraz nakładu nieznacznych środków inwestycyjnych na rozwój agroturystyki na obszarze wiejskim. Wspomniała o programie nawadniania gospodarstw, gdzie pomimo powtarzającej się klęski suszy nie cieszy się on dużym zainteresowaniem.
Pan Przemysław Kozak omówił realizację dopłat obszarowych, ilość złożonych wniosków, wypłaty rolnośrodowiskowych, ONW, JPO. Szczegółowo omówił ofertę pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19, która ruszyła 9 września. Będzie to pomoc dla hodowców bydła, trzody, drobiu, dla producentów roślin ozdobnych w szklarniach i tunelach foliowych ogrzewanych. Poinformował obecnych o tym, iż rozpoczęcie płatności rozpocznie się tak jak w ubiegłym roku od 16 października, natomiast zaliczki będą wypłacane do 1 grudnia.

Przedstawiciel KOWR pan Jan Chruściński przedstawił bieżące informacje, m in. o przeznaczeniu ponad 130 ha gruntów do sprzedaży, głównie z terenów gm. Kołbaskowo, Ustowo, Police, Szczecin, po czym odpowiadał na pytania kierowane przez obecnych członków rady powiatowej.

Przedstawicielki KRUS w Szczecinie omówiły aktualne informacje dotyczące zmian przepisów. Przedstawiły działania prewencyjne oraz zapoznały z ofertą konkursową, jaką prowadzi Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Przewodniczący RP pan Marek Szczepankiewicz przekazał informacje nt. realizacji wniosków z poprzedniego posiedzenia Rady oraz wspomniano, o tym iż organizowany jest konkurs „Smaki zamknięte z słoiku”. Długo rozmawiano również na temat podatku od nieruchomości budynków gospodarczych byłych rolników tj, emerytów, rencistów, którzy posiadają mniej niż 1ha gruntów i zaprzestali wykonywania działalności rolniczej.

Po omówieniu spraw bieżących spotkanie zakończono.
Następne posiedzenie Rady zaplanowano wstępnie na 8 października.

Wyszukaj w serwisie

Przydatne linki

 • Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
 • SMSR - System Monitoringu Suszy Rolniczej
 • Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
 • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Internetowa Giełda Rolna i Towarowa
 • Portal producentów żywca wołowego
 • Giełda Rolna Agrotrader
 • Inspekcja Jakości Handowej Artykułów Rolno-Spożywczych
 • Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe

Archiwalne serwisy ZIR