Jesteś tutaj:

Konkurs „Przedsiębiorcza Kobieta Wiejska” roku 2014Plebiscyt ma na celu podkreślenie roli i wkładu kobiet wiejski na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Zadaniem plebiscytu jest prezentacja tych rolniczek, mieszkanek wsi, które swoim działaniem przyczyniają się do wzrostu innowacyjności w gospodarstwach, ochrony środowiska, osiągają sukcesy na rynku, swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą się z innymi.
Czytelnicy miesięcznika Echo Zachodniopomorskiej Wsi oraz odwiedzający stronę www.zir.pl co miesiąc będą wybierać Przedsiębiorczą Kobietę Wiejską, a następnie spośród laureatek z każdego miesiąca zostanie wybrana Przedsiębiorczą Kobietę Wiejską Roku 2014.

Zgłoszenia kandydatek do tytułu „Przedsiębiorcza Kobieta Wiejska” dokonuje się za pomocą ankiety zgłoszeniowej.
Ankiety wraz ze zdjęciem kandydatki należy przesyłać na adres: Zachodniopomorska Izba Rolnicza, ul. Smolańska 4, 70-026 Szczecin lub na adres mailowy izba@zir.pl.

Wypełniona ankieta musi być czytelnie podpisana i zawierać numer telefonu osoby zgłaszającej w celu możliwości dokonania weryfikacji zgłoszenia.

Laureatką tytułu Przedsiębiorczej Kobiety Wiejskiej danego miesiąca zostanie kandydatka, która otrzyma największą ilość głosów internautów w danym miesiącu.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 91 484 40 72 lub 94 346 05 14 od poniedziałku do piątku, w godzinach 800 - 1600 .

Zapraszamy do udziału w Plebiscycie wszystkie Panie, które chciałyby poszczycić się swoją pracą i osiągnięciami.

1. Pani Lidia Ordysińska jest właścicielką ekologicznego i zarazem demonstracyjnego gospodarstwa „Kozi Gródek” usytuowanego w Wołczkowie w gminie Dobra koło Szczecina. Jak wskazuje sama nazwa pani Lidia zajmuje się hodowlą kóz a co za tym idzie pozyskiwaniem mleka koziego a następnie jego przetwórstwem. Pani Lidia jest typem człowieka biorącego się z życiem za przysłowiowe bary, sama stworzyła swoją markę, mozolnie dochodziła do obecnego kształtu i usprzętowienia swojego gospodarstwa. Utworzyła na terenie gospodarstwa przetwórnię mleka koziego wyposażoną w profesjonalny sprzęt mogący znakomicie sprawdzić się w ogromnej mleczarni. „Kozi Gródek” jest marką rozpoznawaną w Europie. Na co dzień Pani Lidia zajmuje się sprzedażą bezpośrednią swoich produktów, dostarcza je także sklepom ze zdrową żywnością. Pani Lidia jest jedną z laureatek ogólnoeuropejskiego konkursu dotyczącego innowacji w gospodarstwach prowadzonych przez kobiety a także konkursu „Sposób na Sukces” promującego innowacyjne pomysły na obszarach wiejskich. Pani Lidia jest również tegoroczną Mistrzynią Agroligi na wojewódzkim etapie konkursu AGROLIGA. Gospodarstwo „Kozi Gródek” stanowi miejsce praktyk studentów z kraju i zagranicy, Pani Lidia chętnie otwiera się na współpracę z różnymi instytucjami z obszarów rolniczych, między innymi udostępniając swoje gospodarstwo jako miejsce szkoleń i pokazów dobrych praktyk.Dokumenty do pobrania

ankieta zgłoszeniowa
typ: PDF, waga: 31.74 Kb
regulamin konkursu
typ: PDF, waga: 111.34 Kb

grudzień

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA GRUDZIEŃ ZOSTAŁA


Pani Lidia Ordysińska jest właścicielką ekologicznego i zarazem demonstracyjnego gospodarstwa „Kozi Gródek” usytuowanego w Wołczkowie w gminie Dobra koło Szczecina. Jak wskazuje sama nazwa pani Lidia zajmuje się hodowlą kóz a co za tym idzie pozyskiwaniem mleka koziego a następnie jego przetwórstwem. Pani Lidia jest typem człowieka biorącego się z życiem za przysłowiowe bary, sama stworzyła swoją markę, mozolnie dochodziła do obecnego kształtu i usprzętowienia swojego gospodarstwa. Utworzyła na terenie gospodarstwa przetwórnię mleka koziego wyposażoną w profesjonalny sprzęt mogący znakomicie sprawdzić się w ogromnej mleczarni. „Kozi Gródek” jest marką rozpoznawaną w Europie. Na co dzień Pani Lidia zajmuje się sprzedażą bezpośrednią swoich produktów, dostarcza je także sklepom ze zdrową żywnością. Pani Lidia jest jedną z laureatek ogólnoeuropejskiego konkursu dotyczącego innowacji w gospodarstwach prowadzonych przez kobiety a także konkursu „Sposób na Sukces” promującego innowacyjne pomysły na obszarach wiejskich. Pani Lidia jest również tegoroczną Mistrzynią Agroligi na wojewódzkim etapie konkursu AGROLIGA. Gospodarstwo „Kozi Gródek” stanowi miejsce praktyk studentów z kraju i zagranicy, Pani Lidia chętnie otwiera się na współpracę z różnymi instytucjami z obszarów rolniczych, między innymi udostępniając swoje gospodarstwo jako miejsce szkoleń i pokazów dobrych praktyk.

listopad

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA LISTOPAD ZOSTAŁAPani Halina Sromek od 40 lat jest mieszkanką wsi Bezrzecze. Jest szczęśliwą mamąi babcią. Na wsi pełni funkcję sołtysa już 12 lat. Obowiązki radnej gminy Dobra sprawuje już drugą kadencję. Pracuje społecznie na rzecz swojego środowiska, swoją postawą potrafi zmotywować innych do wspólnych działań. Dzięki jej staraniom mieszkańcy mają we wsi klub, gdzie organizuje koncerty, spotkania, biesiady, sołtysów, warsztaty kulinarne dla dzieci. Przewodniczy Radzie Sołeckiej. Współpracuje z Ludowym Zespołem Sportowym, przy organizacji turniejów, festynów, rozgrywek sportowych.
Dla społeczności wiejskiej pozyskała fundusze z Lokalnej Grupy Działania na realizację 16 projektów aktywizujących mieszkańców. Swoją aktywnością i pomysłowością stara się pokazać innym różne możliwości rozwiązywania problemów. Nigdy nie przejdzie obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. W okresie świątecznym bierze udział w organizacji szlachetnej paczki dla najbardziej potrzebujących osób i rodzin. Uczestniczy w organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której sztab mieści się w Bezrzeczu. Kontynuuje tradycje wiejskie. W okresie Bożego Narodzenia przywróciła tradycje „Kolędników”. Reprezentuje wieś na dożynkach (wyplata wieniec, przygotowuje prezentacje sołectwa). W tym roku zmobilizowała mieszkańców do obsadzenia całej wsi kilkoma tysiącami krokusów. Jest organizatorem wszystkich cyklicznych imprez na terenie wsi: Biesiada Sołtysów, Dzień sąsiada, Bieg Świętojański, Święto latawca, powitanie wiosny, Festyn rodzinny, Święto pieczonego ziemniaka. Halina Sromek jest osobą wrażliwą, szanuje ludzi i traktuje ich z szacunkiem.

październik

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA PAŹDZIERNIK ZOSTAŁA
Pani Grażyna Peplińska jest mieszkanką małej miejscowości Nacław w gminie Polanów w powiecie koszalińskim. Posiada wyższe wykształcenie pedagogiczne, jest tak zwanym nauczycielem z powołania. Dała się poznać jako osoba, która z dużym zaangażowaniem wypełnia obowiązki zawodowe. Jest osobą pracowitą, kreatywną i charyzmatyczną. Od półtora roku pełni funkcję sołtysa wsi Nacław. Jej zaangażowanie, kreatywność i zdolność współpracy z innymi ludźmi przynosi efekt. Współdziałając z mieszkańcami ożywiła życie kulturalne i społeczne w miejscowości. Ma duszę artystyczną, co przekłada się na poprawę estetyki wsi. Posiada wiele pasji, uwielbia pracę w ogrodzie. Zajmuje się decoupagem
i sianoplatami. Wykorzystując swoje umiejętności współdziała również z Radą Kościelną. Wykonuje dekoracje z okazji ważnych świąt kościelnych. Oprócz tego współpracuje z różnymi instytucjami, organizuje wycieczki, festyny, rozgrywki sportowe. Pani Grażyna dostrzega
i prezentuje szerszemu społeczeństwu pasje mieszkańców sołectwa Nacław. Pani sołtys to osoba, do której można się
zwrócić z każdym problemem, zawsze służy radą i pomocą
Wrzesień

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA WRZESIEŃ ZOSTAŁA


Pani Iwona Rybicka pochodzi ze Świdwina. Z wykształcenia jest rolnikiem i razem z mężem Stanisławem od 25 lat prowadzi gospodarstwo rolne w Paprotach. Poszukując dodatkowego źródła dochodu dla swojego gospodarstwa ,7 lat temu stworzyła Gospodarstwo Edukacyjne „W labiryntach”, które w 2013 roku jako pierwsze w zachodniopomorskim przystąpiło do sieci zagród edukacyjnych. W gospodarstwie prowadzone są zajęcia rozwijające postawy twórcze i kompetencje społeczne w formie gier terenowych i labiryntowych. Przyciąga ludzi z talentami. Współpracuje z mistrzami plecionkarstwa, rzeźbiarstwa, garncarstwa, twórcami gier terenowych, dzięki czemu gospodarstwo wskakuje na wyższe poziomy. Jest pomysłodawczynią ciekawych lekcji biologii w plenerze. Zainspirowana disc-golfem w Wielkiej Brytanii, propaguje ten nietypowy sport w swoim gospodarstwie. Z usług gospodarstwa korzystają nie tylko dzieci. Prowadzone są tu szkolenia dla firm oraz plenery artystyczne. Jej współpraca z biurami turystycznymi z całej Polski owocuje. Paproty odwiedza kilka tysięcy osób, ale dzięki pani Iwonie każdy może poczuć się wyjątkowo.
Pani Iwona jest również założycielką i prezesem Stowarzyszenia „Miłośników Pradoliny Grabowej", którego misją jest działanie na rzecz poprawy życia mieszkańców gminy Malechowo. Jest osobą kreatywną, otwartą na nowe pomysły, oraz ma w sobie ogromne pokłady pozytywnej energii, którą przekazuje innym. Pani Iwona serdecznie zaprasza do skorzystania z oferty jej gospodarstwa -(www.paproty.pl)

Sierpień

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA SIERPIEŃ ZOSTAŁA

Pani Małgorzata Jawilak jest osobą pełną energii, radości i życzliwości. Była nauczycielką i świetlicową, aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu społecznym, kulturalnym i oświatowym. Współorganizuje zabawy (np. dożynki, zabawy noworoczne, święto ziemniaka), występy (m. in. Dzień Matki, Dzień Dziecka, Zaduszki) i wiele innych imprez okolicznościowych zarówno dla mieszkańców wsi, jak okolicznej ludności. Nawet będąc na emeryturze nie zwalnia tempa. Należy do dwóch zespołów ludowych „ Dąbrowiacy ‘’ i „Barwinok” oraz Teatrzyku dla dorosłych. Zespoły zdobywają wiele nagródi wyróżnień na licznych przeglądach muzycznych. Należy również do Stowarzyszenia Integracji Wiejskiej „Rusinowo razem”. W stowarzyszeniu bierze czynny udział w organizacji imprez cyklicznych (Lato z folklorem), które są znane nawet poza granicami naszego kraju. Cały czas szuka nowych pomysłów na „rozruszanie” wsi i miejscowej społeczności. Nie zasypia gruszek w popiele, lecz dzielnie pracuje, by wieś prężnie się rozwijała, jest otwarta na wszelkie propozycje okolicznych mieszkańców. Udziela się również w społeczności lokalnej parafii, organizując pielgrzymki czy przygotowując dzieci do przyjęcia I-ej komunii świętej. Prowadzi również nauki przedmałżeńskie dla par przygotowujących się do zawarcia małżeństwa. Jest członkiem Caritasu. Pani Małgorzata prywatnie jest wielką miłośniczką podróży i kwiatów. Potrafi odnaleźć się w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Każdy wędrowiec zawsze znajdzie u niej posiłek czy nawet nocleg. Coraz mniej jest takich ludzi w naszym otoczeniu.

Lipiec

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA LIPIEC ZOSTAŁA


Pani Krystyna Wolech pochodzi z malowniczej wsi w powiecie Koszalińskim – z Cybulina. Od zawsze związana jest z Polską wsią, gdzie w latach świetności PGR`ów specjalizowała się w produkcji zwierzęcej. Od lat kultywuje tradycję polskiej wsi wytwarzając haftem krzyżykowym swoiste dzieła związane z wsią. Jest propagatorką zdrowego stylu życia, wykorzystując dary natury w żywieniu swojej rodziny, preferuje tradycyjną kuchnię polską opartą na własnych przetworach, stworzonych z warzyw i owoców z własnej uprawy. Pani Krystyna jest bardzo zorganizowana, udziela się społecznie na rzecz okolicznego kościoła i miejscowego krzyża. Pani Krystyna jest niezwykle skromną osobą.

czerwiec

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA CZERWIEC ZOSTAŁAPani Magdalena Kontek pochodzi ze Stargardu Szczecińskiego, po studiach przeprowadziła się na wieś do Warchlina. Wraz z mężem i teściem prowadzi gospodarstwo rodzinne o powierzchni użytków rolnych ok 230 ha. Gospodarstwo prowadzone przez Panią Magdalenę jest bardzo dobrze wyposażone w sprzęt rolniczy, nastawione na produkcję zbóż i roślin oleistych. Siłą gospodarstwa jest wielopokoleniowość i wynikająca z tego faktu pewność zachowania tradycji gospodarskich. Pracę w gospodarstwie łączy z wychowywaniem dzieci - jest Mamą dwóch chłopców. Jest pomysłodawczynią i założycielką stowarzyszenia „Miłośników Warchlina”, które zrzesza mieszkańców chcących poprawy życia w ich malowniczej miejscowości. Celem stowarzyszenia jest pisanie planów działania, projektów i uzyskanie jak najwięcej dla mieszkańców. Pani Magdalena jest bardzo zorganizowana, była organizatorką zabaw dla dzieci, warsztatów i spotkań okolicznościowych.

Maj

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA MAJ ZOSTAŁAPani Zdzisława Galant prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha w powiecie Goleniów. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie na produkcję roślinną oraz produkcję jaj Pani Zdzisława drugą kadencję jest sołtysem wsi Budno. Oprócz tego jest również członkiem Rady Nadzorczej w G.S. Goleniów oraz rady parafialnej. Jako sołtys była pomysłodawcą wielu inicjatyw społecznych. Dzięki niej mieszkańcy przygotowali plac zabaw, a także miejsce do letnich ognisk pod zadaszeniem. Swoją charyzmą zachęciła również mieszkańców do kolejnego czynu społecznego - uporządkowania parku rekreacyjnego. Dzięki jej zaangażowaniu i wytrwałości powstała w Budnie świetlica osiedlowa w której mieszkańcy będą mogli spędzać swój wolny czas w ramach organizowanych zajęć rozrywkowo kulturalnych. Pani Sołtys to osoba bardzo aktywnie działająca dla swoich mieszkańców. Poświęca swój czas, a niekiedy nawet prywatne fundusze aby w miejscowości Budno standard życia mieszkańców był o wiele lepszy.

Kwiecień

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA KWIECIEŃ ZOSTAŁAPani Danuta Polechońska mieszka w miejscowości Chałupy, w gminie Świeszyno od 24 lat. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem wraz z mężem małego własnego biznesu. Zawsze starała się być przydatna społeczności „ jej małej ojczyzny”. Polegało to na zaangażowaniu w życie Szkoły Podstawowej w Konikowie i Gimnazjum w Świeszynie. W 1997 roku, po powołaniu sekcji kobiecej Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeszynie, ochoczo wstąpiła w jej szeregi. Wkrótce wraz z mężem zaangażowała się w prace Komitetu Organizacyjnego nadania sztandaru OSP w Świeszynie. Za zasługi na tej niwie została doceniona dwukrotnie, brązowym oraz srebrnym medalem . Wraz z zespołem ludowym „Jarzębiny”, w którym śpiewa od jego powstania w 2003 roku, chętnie uczestniczy w kultywowaniu tradycji ludowych regionu, poprzez reprezentowanie gminy, powiatu koszalińskiego, OSP Świeszyno na wielorakich przeglądach twórczości ludowej, piosenki strażackiej czy lokalnych uroczystościach. Wraz z pozostałymi uczestniczkami zespołu „Jarzębiny” zajmuje się organizacją licznych uroczystości okolicznościowych. Wraz z zespołem śpiewaczym, podczas dziesięcioletniej już drogi, na przeglądach zespołów ludowych wyśpiewała w 2006 roku brązową, a w 2007- srebrną malwę. W latach 2006- 2010 jej działalność społeczna koncentrowała się wokół funkcjonowania rady Gminy Świeszyno, a od 2012 roku jest członkinią Rady Parafialnej i Caritas przy Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Świeszynie. Organizuje również parafiady, festyny odpustowe czy pomoc żywnościową, dzięki temu może służyć najuboższym mieszkańcom gminy.

Marzec

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA MARZEC ZOSTAŁAPani Magdalena Piekarz pochodzi z Siadła Górnego, obecnie mieszka w Kamieńcu. Jest współwłaścicielką gospodarstwa rolnego zajmującego się produkcją roślinną. Jest członkiem rady sołeckiej gminy Kołbaskowo w Kamieńcu. Prowadzi również firmę VIVA NATURA produkującą jednodniowe soki warzywne i owocowe. Wraz z mężem Pani Magdalena otrzymała nagrodę I stopnia za produkcję krótkoterminowych soków w XI edycji konkursu „Sposób na Sukces".
Pani Magdalena prowadząc firmę zatrudnia ok 15 osób na umowę o pracę, bierze również udział w programie ARR „Owoce w szkole”, który dzięki środkom sfinansowanym z Unii Europejskiej zapewnia dzieciom ze szkół podstawowych porcję warzyw i owoców.

Luty

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA LUTY ZOSTAŁA

Hanna Obławska jest sołtysem wsi Drzewiany. Drzewiany to jedna z wsi gminy Bobolice położona w malowniczej okolicy pośród jezior i lasów. W roku 2011, za sprawą działalności Hanny Oławskiej i mieszkańców sołectwa, Drzewiany otrzymały zaszczytny tytuł „Zachodniopomorskiej Wsi Turystycznej”. Dzięki wielu staraniom Hanny Obławskiej, wieś otrzymała fundusze na różne działania zmierzające ku dalszej estetyzacji wsi, poprawie warunków życia, tworzenia miejsc wypoczynku dla mieszkańców sołectwa. Dzięki funduszom z programu „Działaj Lokalnie” utworzono plac rekreacyjny w centrum wsi, obsadzając go drzewami i krzewami. Za zdobyte fundusze pani Hanna Obławska zakupuje sprzęt do prac np. z curvingu czy decoupage-u, wykorzystując go później do prac z kobietami wiejskimi.
Pani Hania prowadzi także gospodarstwo agroturystyczne pn. „Drzewiańska Zagroda”. Dzięki zdobytym funduszom urządzono i otwarto Gospodę Drzewiańską. Aktywność pani Hanny jest wysoce oceniana i doceniana przez miejscowe władze samorządowe.
Pani Hanna Obławska była również jednym z koordynatorów projektu pt.: „Drzewolandia – sad pełen owoców”, w którym brali udział uczniowie szkoły podstawowej.

Styczeń

PRZEDSIĘBIORCZĄ KOBIETĄ WIEJSKĄ MIESIĄCA STYCZEŃ ZOSTAŁA


Anna Chmielewska mieszka w Bukówku. Od 2007 pełniła funkcję sołtysa sołectwa Bukówko. Niestety z przyczyn zdrowotnych musiała rezygnować z tej funkcji. Pani Ania jest Radną Gminy Tychowo (drugą kadencję) - pełni funkcję przewodniczącej Komisji Mienia, Budżetu, Rolnictwa i Leśnictwa, jest również Prezesem Ludowego Klubu Sportowego "Graf" Bukówko klasy okręgowej. Oprócz tego obejmuje stanowisko Prezesa "Caritas" Parafii Dobrowo (od 2008 roku) oraz jest członkiem Komisji oceny wniosków w Mieleńskiej Lokalnej Grupie Rybackiej w Sarbinowie.
Pani Anna za swoją działalność została wiele razy wyróżniona, między innymi: brązową odznaką Minister Sportu "ZA ZASŁUGI DLA SPORTU" w listopadzie 2012 roku, odznaczeniem Prezydium Rady Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS w Szczecinie "ZŁOTA HONOROWA ODZNAKA LZS" za wkład w rozwój kultury fizycznej i turystyki w środowisku wiejskim we wrześniu 2012roku, "SREBRNĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ" przez Koszaliński Okręgowy Związek Piłki Nożnej w listopadzie 2013 roku.
Oprócz tych wszystkich tak ważnych wyróżnień posiada liczne statuetki, puchary, podziękowania, dyplomy, wyróżnienia. Swoją postawą pokazuje jak ważne jest angażowanie się w sprawy innych.