Jesteś tutaj:

Aktualności

Piknik zbożowy - Jarmark Jakubowy

Dodano: 24 lipiec 2017 godz. 13:29
Piknik zbożowy - Jarmark Jakubowy
W dniu 22 lipca 2017r. podczas „Jarmarku Jakubowego” w Szczecinie Zachodniopomorska Izba Rolnicza zorganizowała Piknik Zbożowy- imprezę realizowaną przez Krajową Radę Izb Rolniczych w ramach projektu dofinansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.
Jarmark Jakubowy to ważne wydarzenie kulturalno- turystyczne regionu pomorza zachodniego. Tradycyjnie już w imprezę wspaniale wpisał się Piknik Zbożowy, którego celem jest promowanie wśród konsumentów zboża i jego przetworów jako wartościowego i smacznego składnika codziennej diety.
Jednym z elementów promocji była degustacja przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrzycy (gmina Będzino, powiat koszaliński), które ma już 70 letnią tradycję i Radę Sołecką z Dygowa (gmina Dygowo, powiat kołobrzeski), która z bardzo dużym zaangażowaniem kultywuje tradycje regionu pasa nadmorskiego.
Odwiedzający stoisko byli częstowani m.in pasztecikami dobrzyckimi, pierogami „naszych mam", sałatką z królową kasz (pęczak), naleśnikami z twarogiem i owocami sezonowymi, krokietami z kapustą i grzybami, chlebem ze smalcem oraz ogórkami, a także różnego rodzaju wypiekami i pieczywem. Wszystkie wyroby zachwycały różnorodnością, smakiem i pięknym wyglądem. Nowinką dla kosztujących potrawy zbożowe były ciasteczka z dodatkiem lawendy i nagietka przygotowane przez KGW z Dobrzycy oraz „Cheborki” (pieróg z różnego rodzaju nadzieniem, smażony w głębokim oleju) przygotowane przez RS z Dygowa..
Zarówno obsługa stoiska, jak i hostessy wychodzące do przechodniów informowały uczestników pikniku o walorach przetworów zbożowych i potrzebie ich obecności w codziennej diecie, a także zachęcały do odwiedzania stoiska, rozdawały ulotki i broszurki "Zdrowa żywność z polskich zbóż" oraz gadżety promujące imprezę.
Dla dzieci zorganizowano konkursy z nagrodami a w trakcie imprezy czas publiczności umilały występy zespołów ludowych.
Jarmark Jakubowy przyciągnął wielu mieszkańców Szczecina, okolic i turystów. Kolejna edycja tego wydarzenia okazała się być znakomita formą spędzenia czasu w otoczeniu zdrowej polskiej żywności.

Rolniczki motorem innowacji w Polsce

Dodano: 24 lipiec 2017 godz. 10:37
Rolniczki motorem innowacji w Polsce
Zarząd Krajowej Rady izb Rolniczych ma przyjemność poinformować, że na wniosek Prezydium Rady ds. Kobiet i Rodziny Wiejskiej przy KRIR podjął decyzję o zorganizowaniu konkursu pn. „Rolniczki motorem innowacji w Polsce".
I edycja konkursu będzie prowadzona pn. "Rolniczki motorem wzrostu innowacyjności w polskich gospodarstwach" i planuje się jej rozpoczęcie 1 lipca 2017 roku.

Celem konkursu jest promocja ważnej roli, jaką kobiety odgrywają na obszarach wiejskich iidentyiikacja innowacyjnych działań podejmowanych przez rolniczki. Konkurs będzie odbywał się co dwa lata, a finalistki na poziomie krajowym zostaną oddelegowane na konkurs organizowany przez Komisje Kobiet Copa w Brukseli. Planuje się, że Konkurs będzie finansowany na poziomie krajowym ze środków Krajowej Rady izb Rolniczych a na poziomie wojewódzkim przez Wojewódzkie Izby Rolnicze.

Jednocześnie informuję, że do zadań Wojewódzkich lzb Rolniczych należałby wybór laureatki wojewódzkiej i przesłanie wniosku Laureatki konkursu z danego województwa na formularzu KRIR do KRIR jako kandydatki do konkursu ogólnopolskiego. Sposób wyboru Laureatki na poziomie ogólnokrajowym określi regulamin opracowany przez Biuro Krajowej Rady Izb Rolniczych i zostanie przesłany do Wojewódzkich Izb Rolniczych w możliwie najkrótszym terminie. Dopuszcza się opracowanie regulaminów z dodatkowymi kryteriami i sposobu wyboru Laureatek konkursu wojewódzkiego, z zastrzeżeniem zachowania przepisów zawartych w regulaminie konkursu ogólnopolskiego lub skorzystanie z regulaminu konkursu ogólnopolskiego.

Patronatu medialnego udzieliła TVP 1 i Top Agrar. O patronat honorowy KRIR wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, zaś o patronat do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Patronem wydarzenia będzie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

ZGŁOSZENIA kandydatek z województwa Zachodniopomorskiego można składać do 15 sierpnia 2017r. na adres biur Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Szczecinie lub Koszalinie.

Copa i Cogeca: o znaczeniu silniejszej, prostszej i konkurencyjnej WPR

Dodano: 22 lipiec 2017 godz. 14:24
Copa i Cogeca wyraziły 17 lipca zadowolenie z priorytetów prezydencji estońskiej, do których należą postępy w zakresie przyszłej wspólnej polityki rolnej i wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, zwracając uwagę na znaczenie silniejszej, prostszej i konkurencyjnej WPR.

Mniej akryloamidu w żywności: przegłosowano propozycję Komisji

Dodano: 22 lipiec 2017 godz. 14:22

Przedstawiciele państw członkowskich zagłosowali 19 lipca 2017 r. za przyjęciem wniosku Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia poziomu akryloamidu w żywności. Po wdrożeniu nowego rozporządzenia przedsiębiorcy branży spożywczej będą musieli obowiązkowo stosować środki obniżające obecność akryloamidu, proporcjonalnie do wielkości i charakteru ich zakładu.

MRiRW w sprawie dostępu do nowo zarejestrowanej zaprawy insektycydowej do nasion rzepaku

Dodano: 22 lipiec 2017 godz. 14:17
W związku z pismem Zarządu KRIR do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym zwrócono uwagę na problemy z dostępem polskich firm hodowlano-nasiennych do nowo zarejestrowanej zaprawy insektycydowej do nasion rzepaku firmy DuPont oraz ponownie wniesiono o przywrócenie możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku, resort rolnictwa poinformował, że Ministerstwo zwróciło się do Spółki DuPont o wyjaśnienia. W odpowiedzi Spółka poinformowała, że z uwagi na późne wydanie zezwolenia nie była w stanie przygotować ilości przedmiotowego środka, która pokryje potencjalne zapotrzebowanie rolników. Przy wyborze partnerów handlowych Spółka zdecydowała się na firmy hodowlane produkujące hybrydowe rzepaku ozimego z największym dostępem do rynku, które ustalone zostały na podstawie badań rynkowych przeprowadzonych w roku 2016 przez firmę Kleffman.

PROW: pieniądze dla zachodniopomorskiej wsi

Dodano: 22 lipiec 2017 godz. 14:14
Pulę 300 tys .zł rozdzielono na 15 zwycięzców. Targi rolne, warsztaty rękodzielnicze czy festiwale folklorystyczne. Na to zostaną przeznaczone pieniądze z konkursu zorganizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zwycięzcy podpisali 18 lipca umowy na dofinansowanie.


źródło: tvp3

Resort rolnictwa na temat napływu produktów rolnych z Ukrainy

Dodano: 22 lipiec 2017 godz. 14:08
W odpowiedzi na wniosek z VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie napływu produktów rolnych z Ukrainy (zobacz >>>), resort rolnictwa poinformował, że wielokrotnie sprzeciwiał się wprowadzeniu preferencji handlowych dla Ukrainy w zakresie przywozu zbóż i przetworów zbożowych. Stanowisko to było przedstawiane na forach UE oraz na posiedzeniach Grupy Wyszehradzkiej podkreślając, że Unia Europejska boryka się z nadprodukcją zboża i w tej sytuacji przyznawanie dodatkowych preferencji w handlu zbożami z Ukrainą nie znajduje uzasadnienia.

II Festiwal Kwiatów Jadalnych w Ogrodach Hortulus Spectabilis

Dodano: 17 lipiec 2017 godz. 20:35
II Festiwal Kwiatów Jadalnych w Ogrodach Hortulus Spectabilis
W dniach 15-16 lipca w Dobrzycy, w Ogrodach Hortulus Spectabilis odbył się II Festiwal Kwiatów Jadalnych. Podczas imprezy prezentowany był proces uprawy kwiatów jadalnych, jak i również możliwości ich wykorzystania w kuchni. W trakcie pokazów kulinarnych „Bukiet smaków na talerzu”, spróbować było można potraw przygotowanych z wykorzystaniem kwiatów, udzielane były porady kulinarne i dietetyczne. Goście otrzymali najciekawsze przepisy na dania z użyciem kwiatów. Cztery drużyny z powiatu Drawskiego, Łobeskiego, Koszalińskiego i Kołobrzeskiego rywalizowały o tytuł najlepszej potrawy i nagrodę publiczności. Serwowane były potrawy z udziałem kwiatów i ziół. W tym roku królowała „róża – królowa smaku i zapachu”. Zachodniopomorska Izba Rolnicza objęła Festiwal patronatem i aktywnie uczestniczyła w nim.

Senat za ustawą o Agencji Rynku Rolnego

Dodano: 17 lipiec 2017 godz. 07:43
Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka, owoców i warzyw oraz zmianę przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych - zakłada znowelizowana ustawa o Agencji Rynku Rolnego. Senat nie wniósł do niej poprawek.

Zachodniopomorscy rolnicy będą protestować

Dodano: 17 lipiec 2017 godz. 06:57
Zachodniopomorscy rolnicy będą protestować, taka decyzja zapadła podczas zamkniętego posiedzenia zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Wyszukaj w serwisie

Przydatne linki

 • Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Agencja Nieruchomości Rolnych
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Agencja Rynku Rolnego
 • Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
 • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Internetowa Giełda Rolna i Towarowa
 • Portal producentów żywca wołowego
 • Giełda Rolna Agrotrader
 • Inspekcja Jakości Handowej Artykułów Rolno-Spożywczych
 • Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe

Archiwalne serwisy ZIR